הדרך לגילוי הקול

חווית הקול החופשי

הסיפור הביוגראפי

שרה רפאלי

נולדה בישראל. החלה את חינוכה המוזיקאלי בנגינה בפסנתר. בשנות נעוריה בחרה בבסון ככלי נגינה ראשי ואף סיימה את הכשרתה בכלי זה במסגרת האקדמיה למוזיקה בתל אביב בהדרכתו של מרדכי רכטמן (בשנת 1974).
בשנים 1972-77 ניגנה בתזמורת הקאמרית הישראלית כנגנית בסון ראשונה, כמו כן הופיעה בהרכבים קאמריים שונים.
בשנים 1978-80 נגנה בתזמורת רשות השידור, ירושלים.

 

גיורא רפאלי

נולד בחיפה, גדל והתחנך בקיבוץ כפר מסריק. פגש את קרן היער לראשונה בשנות נעוריו. לאחר שרות צבאי בתזמורת צה"ל התקבל כנגן קרן ראשון לתזמורת חיפה (1961-64). עם הקמת האנסמבל הקאמרי הישראלי על ידי גארי ברתיני, הצטרף כנגן קרן ראשון וכסולן. בשנים 1964-78 הופיע עם התזמורת בארץ ובחו"ל.

 

לאחר ניסיון רב שנים של עבודה במסגרות מוזיקאליות מקצועיות, מגיעים שרה וגיורא לצומת בחייהם שבה הם מחליטים "להפסיק את המרוץ" ולחפש דרכים חדשות להבנת ישות האדם וביטוייה השונים. כך הם פוגשים את האנתרופוסופיה- השקפת עולם הומאנית-רוחנית שלמה שניתנה על ידי רודולף שטיינר.
בשנת 1980 שותפים לקבוצת המייסדים המקימה את קיבוץ הרדוף בגליל. הדרך הרוחנית מביאה אותם למפגש מחודש עם המוזיקה והפעם דרך הקול האנושי. הם יוצאים לאירופה למסע לימודים שנמשך שבע שנים, במהלכו הם מתוודעים אל "הדרך לגילוי הקול". זוהי מתודה רוחנית ללימוד אומנות הזמרה, שניתנה בראשית המאה ה- 20 על ידי הזמרת השוודית ולבורג ורבק סוורדסטרום.
השאלות המוזיקאליות העמוקות ביותר שלהם זוכות למענה. ה"אב טיפוס" של כל הכלים המוזיקאליים – הקול האנושי- מהווה עבורם מקור בלתי נדלה להבנה חדשה של עולם הצלילים. שרה "מגלה" את קולה שהיה חבוי בתוכה עד לשלב זה בחייה ומתחילה להופיע כזמרת.
בשנת 1991 שרה וגיורא חוזרים לישראל, להרדוף, ומלמדים את "הדרך לגילוי הקול" בהרדוף, בתל אביב ובירושלים, בשיעורים יחידניים, בקבוצות ובסדנאות.

צפו בשני ראיונות שנעשו עם גיורא רפאלי לרגל ההוצאה לאור של ספרו באנגלית As Man Sings: